Що є об’єктом та базою оподаткування плати за землю

08:42, 3 грудня 2022
Плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати.
Що є об’єктом та базою оподаткування плати за землю

ДПС у Кіровоградській області розповідає, що відповідно до пп. 14.1.147 ПКУ плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі – орендна плата).

Земельний податок – це обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 ПКУ).

Орендна плата для цілей розд. XII ПКУ – це обов’язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (пп. 14.1.136 ПКУ).

Об’єктами оподаткування платою за землю є:

 • об’єкти оподаткування земельним податком (пп. 270.1.1 ПКУ);
 • земельні ділянки, які перебувають у власності (пп. 270.1.1.1 ПКУ);
 • земельні частки (паї), які перебувають у власності (пп. 270.1.1.2 ПКУ);
 • земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування (пп. 270.1.1.3 ПКУ);
 • об’єкти оподаткування орендною платою – земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (пп. 270.1.2 ПКУ).

Базою оподаткування платою за землю є:

 • нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розд. XIІ ПКУ (пп. 271.1.1 ПКУ);
 • площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено (пп. 271.1.2 ПКУ).

База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням пп. 271.1.1 та 271.1.2 ПКУ (четвертий абзац п. 271.1).

Пунктом 289.1 ПКУ встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з п. 289.2 ПКУ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 01 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100, де І – індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відс., такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. 

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Info news social link
Обрання нового голови Касаційного господарського суду Верховного Суду, онлайн
Обрання нового голови Касаційного господарського суду Верховного Суду, онлайн
Сьогодні день народження святкують
 • Катерина Застрожнікова
  Катерина Застрожнікова
  суддя Солом'янського районного суду міста Києва
 • Олександр Коцюрба
  Олександр Коцюрба
  суддя Київського апеляційного суду
 • Інна Новікова
  Інна Новікова
  суддя Запорізького окружного адміністративного суду